Post media

Магнезиевите съединения в магнезиевите продукти на пазара

Начало > За кого е MAGNE B6 > Магнезиевите съединения в магнезиевите продукти на пазара

Магнезият е елемент, необходим за правилното функциониране на човешкото тяло. Магнезият е от съществено значение за нормалното функциониране на нервната система, скелетната мускулатура и сърцето. Магнезият е също един от основните градивни елементи на костите и зъбите, и е отговорен за устойчивостта на тялото към инфекции.

Къде се намира магнезия в тялото?

Тялото на възрастен човек с тегло около 70 kg съдържа 1000 mmol магнезий. Около 60% от това количество се намира в костите, около 20% в скелетните мускули, 19% в меките тъкани (40%) и само около 1% в извънклетъчната течност.

Адекватният дневен прием (АДП) на магнезий е различен в зависимост от възрастта, пола, начина на живот и много други фактори. На Таблица 1 е представен адекватния дневен прием на магнезий при различни възрастови групи в България.

Таблица 1. Потребности от магнезий (mg/дневно) в България

  • възраст 1-3 год (мъже и жени): 80 mg магнезий на ден
  • възраст 3-7 год (мъже и жени): 120 mg магнезий на ден
  • възраст 7-10 год (мъже и жени): 160 mg магнезий на ден
  • възраст 10-19 год (мъже и жени): 250 mg магнезий на ден
  • възраст 19+ год (мъже и жени): 280 mg магнезий на ден
 

При бременност и кърмене:

  • <19 год.: 360 mg на ден при бременност и 320 mg на ден при кърмене
  • >19 год.: 320 mg на ден при бременност и кърмене

Адаптирано от: Доц. Д-р Светослав Ханджиев от презентация на Проф. Д-р Стефка Петрова, д.м. от лекционен курс за лекари-специализанти по Хранене и диететика.

Какво е абсорбция на магнезий?

Бионаличност на един лекарствен продукт или хранителна добавка е скоростта и степента, с които те се абсорбират от съответната лекарствена форма и достигат до кръвообращението.

Хипомагнезиемия или недостиг на магнезий, настъпва рядко в резултат на нисък прием на магнезий с храната. Съдържащият се в храната магнезий се характеризира с най-добра бионаличност. За съжаление, поради индустриалното земеделие, съдържанието на този минерал в храната и водата намалява поради фактори като например употребата на продукти за растителна защита – пестициди и други.

За съжаление, поради индустриалното земеделие, съдържанието на магнезий в храната и водата намалява в резултат на фактори като употребата на продукти за растителна защита – например пестициди

Product name

В обобщение, изборът на магнезиев продукт не е лесен. Важно е съдържащият се в него елемент да бъде максимално абсорбиран от стомашно-чревния тракт.

Разлики между магнезиевите съединения и значението им за усвояване на магнезия от тялото

Според доц. Светослав Ханджиев, специалист по хранене и диететика, изборът на магнезиев продукт често е случаен и зависи главно от въздействието на рекламите в медиите. На пазара съществуват много различни магнезиеви продукти, различаващи се по фармацевтичната си форма и наличието на други съставки или витамини (предимно от група B). Формите на магнезий в различните продукти включват: магнезиев оксид и соли – органични и неорганични.

Как да изберем правилния магнезиев продукт?

Най-важно при избора на правилната форма е нейната бионаличност, т.е. количеството магнезиеви йони, които ще се абсорбират от храносмилателния тракт в кръвообращението.

Поради факта, че магнезият е труден за усвояване минерал, критерият за избор на подходящ продукт може да бъде химическата форма, в която се намира, тъй като различните магнезиеви съединения не се абсорбират в тялото по един и същи начин. Абсорбцията на магнезий от соли с по-висока разтворимост във вода е по-добра в сравнение с абсорбцията му от неразтворими соли.

Магнезиев оксид и магнезиев карбонат

Бионаличността на неорганичните соли еедва 10-16%, а магнезиевото съединение с най-лоша бионаличност е магнезиев оксид – абсорбиран едва в 4%, както и магнезиев карбонат.

Магнезиев лактат

Най-добра бионаличност показват органичните соли, при които тя достига повече от 90%. Това се дължи основно на отличната им разтворимост във вода. Доказано е, че магнезиевият лактат доставя максималната бионаличност на магнезиеви йони в крайната част на тънките черва, като в същото време е свързан с ниска честота на нежелани реакции3.

Магнезиев оротат

Няма проведени клинични изпитвания за бионаличността на магнезиевия оротат. Това съединение не е одобрено от EFSA (Европейска агенция за безопасност на храните) вследствие на изследвания при животни, предполагащи повишен риск от рак, поради което употребата на магнезиев оротат се счита за опасна за здравето3,6.

В обобщение, изборът на магнезиев продукт не е лесен. Важно е съдържащият се в него елемент да бъде максимално абсорбиран от стомашно-чревния тракт.

Препоръчан продукт от МAGNE B6:

MAGNE B6

 

нагоре