
Тялото на възрастен човек с тегло около 70 kg съдържа 1000 mmol магнезий. Около 60% от това количество се намира в костите, около 20% в скелетните мускули, 19% в меките тъкани (40%) и само около 1% в извънклетъчната течност.
Адекватният дневен прием (АДП) на магнезий е различен в зависимост от възрастта, пола, начина на живот и много други фактори. На Таблица 1 е представен адекватния дневен прием на магнезий при различни възрастови групи в България.
Таблица 1. Потребности от магнезий (mg/дневно) в България
- възраст 1-3 год (мъже и жени): 80 mg магнезий на ден
- възраст 3-7 год (мъже и жени): 120 mg магнезий на ден
- възраст 7-10 год (мъже и жени): 160 mg магнезий на ден
- възраст 10-19 год (мъже и жени): 250 mg магнезий на ден
- възраст 19+ год (мъже и жени): 280 mg магнезий на ден
При бременност и кърмене:
- <19 год.: 360 mg на ден при бременност и 320 mg на ден при кърмене
- >19 год.: 320 mg на ден при бременност и кърмене
Адаптирано от: Доц. Д-р Светослав Ханджиев от презентация на Проф. Д-р Стефка Петрова, д.м. от лекционен курс за лекари-специализанти по Хранене и диететика.
Какво е абсорбция на магнезий?
Бионаличност на един лекарствен продукт или хранителна добавка е скоростта и степента, с които те се абсорбират от съответната лекарствена форма и достигат до кръвообращението.
Хипомагнезиемия или недостиг на магнезий, настъпва рядко в резултат на нисък прием на магнезий с храната. Съдържащият се в храната магнезий се характеризира с най-добра бионаличност. За съжаление, поради индустриалното земеделие, съдържанието на този минерал в храната и водата намалява поради фактори като например употребата на продукти за растителна защита – пестициди и други.
За съжаление, поради индустриалното земеделие, съдържанието на магнезий в храната и водата намалява в резултат на фактори като употребата на продукти за растителна защита – например пестициди