Post media

Порочният кръг на стреса

Начало > Симптоми за недостиг на магнезий > Порочният кръг на стреса

Съвременният живот е много по-забързан и изисква много повече енергия, отколкото дори преди десетина години. За съжаление, забързаният ритъм на живот е неразривно свързан със стреса.

В психологията стресът се определя като връзка между човека и околната среда, смятан от съответния човек за бреме или ситуация, надхвърляща неговите възможности и застрашаваща неговото благосъстояние. В медицински смисъл стресът се разглежда като един дисбаланс, причинен от физически или психологически фактори.

Кога сме уязвими към стрес?

Има ситуации, в които сме по-уязвими към стреса. Нашата уязвимост към стреса се влияе от редица фактори:

  • физически, например промяна на климатичните условия, дълъг престой в среда със силен шум, вибрации, лошо осветление;
  • биологични, например хронично заболяване, прекалено малко сън през нощта, злоупотреба с алкохол или други психоактивни вещества, хронична умора, недостиг на минерали;
  • психологически, например специфични личностни характеристики (като ниско самочувствие, несигурност), психиатрични разстройства (като депресия, тревожност), съществуващо особено стресиращо събитие, продължителни конфликтни ситуации, претоварване с ежедневните задължения
  • социални, например изолация от група, емиграция, социален натиск.
Product name

Един от биологичните фактори, които повишават податливостта към стреса е недостигът на магнезий. Магнезият е един от най-важните йони в човешкото тяло; той участва в повече от 300 значими биохимичниреакции в тялото5. Поради множеството функции, които магнезият има в организма, неговият дефицит може да доведе до значими последици за баланса на тялото ни.

Защо недостигът на магнезий може да предизвика стрес?

Магнезиевият дефицит и стресът са фактори, които си влияят взаимно. Стресът може да доведе до недостиг на магнезий чрез два механизма, включващи редица хормони.

На първо място, като резултат на стреса, тялото не е в състояние да поддържа необходимото ниво на магнезий. Когато сме стресирани, тялото ни отделя различни хормони, като например адреналин, кортизол и др. Едновременно с това, стресът е съпроводен от по-нататъшно намаляване на концентрациите на магнезий в кръвта и оттам до обостряне на съществуващия магнезиев недостиг.

В допълнение, стресът стимулира хормони, които водят до повишено изхвъляне на магнезий от тялото чрез урината.

В обобщение, всички тези процеси водят до сериозна загуба на магнезия от организма.

В същото време, недостигът на магнезий е един от факторите, отговорни за уязвимостта към стрес.

Защо се случва това?

По време на реакция към стресиращо събитие, като например изпит или интервю за работа, обикновено възниква „мобилизация“ на магнезий – количеството наличен в тялото магнезий се увеличава, което представлява защитен механизъм срещу негативните ефекти на стреса. В случай на недостиг на магнезий подобна „мобилизация“ е невъзможна и тялото преминава в „състояние на изтощение“.

Ето защо стресът ни изтощава и физически. 

Така възниква порочният кръг между недостига на магнезий и стреса.

Product name

Както виждате, недостигът на магнезий увеличава податливостта към стрес и задълбочава неговите вредни ефекти6. Стресът на свой ред предизвиква или обостря недостига на магнезий. Недостигът на магнезий, свързан със стреса може да отключи развитието на различни заболявания.

Симптоми на стрес

Съществуват ситуации, в които нуждата ни от магнезий е много по-висока. Ето защо в периодите на повишено напрежение си струва да наблюдаваме поведението и емоциите си, за да разграничим симптомите на стреса.

Те включват:

  • проблеми с концентрацията
  • безпокойство, неоснователна тревожност
  • трудности при правилното оценяване на ситуацията
  • раздразнителност, промяна в настроението
  • проблеми със съня
  • нервни навици (например гризане на нокти).

Това може да включва физически симптоми на психични или емоционални проблеми, като например: 

  • болка
  • диария или запек
  • чести настинки
  • проблеми със сексуалната активност.

В такива случаи може да се налага повишаване приема на магнезий чрез храната или употребата на продукти с магнезий. Трябва да помним, че при наличие на симптоми е необходимо да се консултираме с лекар.

Вие можете да възстановите нивата на магнезий в организма си и да се преборите със стреса. Вижте как

Препоръчан продукт от МAGNE B6:

MAGNE B6 Форте

 

нагоре